Як повідомляє VSquare, незважаючи на санкції ЄС та США, пов’язаний з російськими спецслужбами портал NewsFront, як і раніше, поширює пропаганду та дезінформацію в Європі, переважно через Telegram.
Засноване в 2014 році агентство NewsFront називають одним із головних центрів поширення кремлівської пропаганди — з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну мережа новин активно розширюється.
Розслідування VSquare показало, що, незважаючи на санкції, NewsFront продовжує випускати багато пропагандистського контенту, зокрема за кордоном. Судячи з того, що якість текстів підвищилася, агентство, ймовірно, залучає до роботи носіїв мови: лише за дев’ять років існування у NewsFront з’явилися сайти 11 мовами.
З 2015 року NewsFront переважно управляють особи з окупованих Росією у 2014 році територій: із Криму, Донецької та Луганської областей. За наявними у журналістів даними, окрім засновника агентства Костянтина Книріка в NewsFront працюють ще як мінімум 70 людей із Росії та Європи.
Перші статті на порталі NewsFront з’явилися у грудні 2014 року — переважно російська інтерпретація подій у Криму, Донецьку та Луганську. Зараз, судячи з аналізу трафіку на сайті SimilarWeb, NewsFront має аудиторію у 25 країнах.
На сайті NewsFront зазначено, що агентство має офіси в Болгарії, Сербії, Німеччині, Франції, Іспанії, Великобританії, Грузії та Угорщині.
NewsFront та Костянтин Книрик перебувають під міжнародними санкціями за підтримку війни в Україні.
Мінфін США назвав NewsFront центром поширення російської дезінформації та пропаганди, що тісно співпрацює з ФСБ, особливо у питанні війни в Україні.
Книрик, який потрапив у 2022 році під санкції, ділить NewsFront з Юлією Лозановою — уродженкою Одеси, яка в 2015 році переїхала до Москви і стала активно підтримувати російську агресію. 2023 року вона була свідком у справі проти російського письменника Дмитра Глуховського, який розповів у соцмережах про вбивства мирних жителів у Бучі.
За даними видання «Досьє», вона також працювала у підконтрольній російській владі медіакомпанії «ТВ-Новини».
Незважаючи на санкції, NewsFront розширює присутність у соцмережах: розслідування VSquare показало, що пропагандисти використовують Facebook для залучення аудиторії до Telegram
Як розповіли в Meta, у квітні 2020 року компанія заблокувала за зв’язок із NewsFront 46 сайтів, 91 акаунт, дві групи у Facebook та один акаунт у Instagram.
Аналіз VSquare виявив, що Meta блокує адреси, які належать безпосередньо NewsFront, тобто його головний сайт і субдомени, а гіперпосилання на інший контент, наприклад, публікації в Telegram, не потрапляють під контроль.
Журналісти встановили, що з 2018 року у Facebook розмістили як мінімум 5,5 тисяч посилань на Telegram-канали NewsFront: посилання почастішали в 2020 році, коли Meta почала блокування, і в 2022-му, після початку повномасштабного російського вторгнення. Вони також знайшли у проросійських групах у Facebook заклики передплатити NewsFront у Telegram.
У Telegram журналістам сказали, що заблокували канал NewsFront у США, але не в Європі, оскільки не знали про санкції ЄС, та пообіцяли виправитися. Незабаром після цього деякі Telegram-канали NewsFront справді заблокували — наприклад, словацьку, чеську, російську, болгарську, французьку та іспанську. Проте польський, сербський, німецький та англійський канали, як і раніше, доступні, а в Словаччині створили нову сторінку.
У Німеччині з NewsFront працював проросійський політик, якого нещодавно звинуватили у поширенні свастики.
До санкцій обличчям німецької редакції NewsFront був політик Йоганнес Норман із партії «Альтернатива для Німеччини» (АдГ) — з 2016 року він з’являвся на відео та писав статті для німецького сайту.
Кілька тижнів тому Нормана звинуватили у поширенні в соцмережах забороненого в Німеччині символу — свастики. Його також звинувачують у підтримці російського вторгнення в Україну у Twitter (тепер X).
Незважаючи на те, що політик більше не співпрацює з NewsFront, у травні він написав у Twitter, що, як і раніше, спілкується з Анастасією Шкітіною (за його словами, вона перебуває в Криму), яку знає з 2014 року – вони неодноразово з’являлися разом у відео для пропагандистського порталу Журналісти встановили, що вона має доступ до сайту NewsFront.
Колишній співробітник німецького NewsFront розповів газеті Die Zeit, що «значну частину бюджету» їм направляють безпосередньо російські спецслужби.
За даними VSquare, у Сербії NewsFront очолювала уродженка Одеси — під її керівництвом інформагентство організувало кампанію проти чинного прем’єра.
Сербський портал NewsFront запустили у 2015 році. На початку 2016 року в інтерв’ю NewsFront Книрик повідомив, що місцеву редакцію відкрили, щоб «запобігти Чорногорії українському сценарію». У жовтні там мали відбутися парламентські вибори, результати яких визначали результат голосування щодо приєднання до НАТО.
2016 року сербське NewsFront організувало кампанію проти тодішнього пронатовського прем’єра Міло Джукановича: видання закликало голосувати за проросійську партію «Демократичний фронт».
Головним редактором тоді була Оксана Сазонова — уродженка Одеси, яка переїхала до Ростова, а пізніше — до Сербії. За даними Bellingcat, напередодні виборів 2016 року Сазонова спілкувалася із сербським правим активістом Неманією Рістічем. Незабаром після цього прокуратура Чорногорії звинуватила його у причетності до групи осіб, які планували організувати в день виборів путч — серед обвинувачених також були два агенти ГРУ.
Точно невідомо, коли Сазонова покинула NewsFront: на сайті вона вважалася головним редактором до 2022 року, проте сама ще 2019-го говорила про роботу в Сербії минулого часу.
Пізніше посаду головного редактора сербського NewsFront могла обійняти місцева чиновниця, яка підтримує приєднання Криму та Донбасу до Росії.
Книрик хотів, щоб після Сазонової редактором стала Драгана Трифкович, яка до 2020 року полягала у сербських парламентських партіях правого спрямування. Тепер вона проросійський аналітик та експерт з геополітичних проблем, який підтримує відділення Донбасу та Криму від України (українська влада ввела проти Трифковича санкції).
Трифкович розповіла журналістам, що відмовилася брати участь у пропаганді та підготувала для NewsFront лише одне інтерв’ю. Проте ще під керівництвом Сазонової NewsFront регулярно випускав матеріали Тріфкович із різних конференцій у Росії та з окупованих українських територій.
Найбільших успіхів NewsFront досяг у Словаччині: сайт і Telegram-канал агентства серед найпопулярніших пропагандистських джерел у країні.
За даними SimilarWeb, словацький сайт NewsFront – другий за популярністю після російського: щомісяця його відвідують 300-400 тисяч людей. Судячи з геоданих, більшість його користувачів у Словаччині, проте портал також читають у Чехії.
Словацький Telegram-канал NewsFront входить до п’ятірки найпопулярніших у країні. За перший рік війни на нього підписалося близько 30 тисяч користувачів.
Розслідування показало, що першого місяця повномасштабного російського вторгнення в Україну в Facebook опублікували як мінімум 50 посилань на словацький Telegram-канал NewsFront. З початку 2023 року посилання знову почастішали: здебільшого їх публікують у словацьких групах, проте також поширюють у чеських і німецькомовних пабликах.
Коли Telegram заблокував словацький канал NewsFront, адміністратор створив нову сторінку, яка набрала кілька тисяч передплатників за кілька днів.
Найактивніше розповсюджувати контент NewsFront допомагає проросійська байкерська банда «Брат за брата», тісно пов’язана з російським посольством у Братиславі – вона регулярно викладає у свій Telegram-аккаунт пости посольства РФ та NewsFront.
Угорський сайт NewsFront не користується великою популярністю: місцева влада сама поширює проросійські настрої
В Угорщині NewsFront працює з 2018 року – його запустили незадовго до закриття пов’язаного із ГРУ сайту Hidfo.ru.
Перший текст на порталі закликав до революції проти Києва, ЄС та США — його начебто написав «боєць за свободу» зі Східної України. Розслідування VSquare показало, що за текстом стояв кримський татарин Танай Чолханов, який також був керівником та редактором NewsFront в Угорщині.
Поки сайт не заблокували, обов’язки редактора Чолханов ділив із Шандором Чікосом — затятим комуністом та колишнім угорським дипломатом.
Коли згодом сайт знову запрацював, головним редактором став Міклош Кевехазі — головний «угорський експерт» з кремлівської пропаганди та колишній прихильник проросійської партії «Йоббік».
Угорська версія одна з найменш популярних у списку з 11 версій NewsFront — багато в чому тому, що уряд Віктора Орбана сам розповсюджує проросійські настрої в країні.
VSquare дізнався, що доступ до польського сайту NewsFront мають особи у Криму та Росії
Польський сайт NewsFront створили у 2020 році. Наразі він недоступний, проте близьке до польської розвідки джерело розповіло, що геоблок все менш ефективний (заблоковані сайти замінюють новими, деякі з яких навіть вищі за якість).
У Польщі Telegram-канал NewsFront набрав 6600 передплатників і став одним із провідних джерел російської пропаганди в країні.
Точно невідомо, хто керує інфраструктурою NewsFront у Польщі, проте журналісти з’ясували, що до сайту мають доступ як мінімум три електронні пошти — дві з них належать особам у Криму та Росії.
Один із них — Борис Ємець, який народився і до 2013 року жив в Одесі, а після Євромайдану перебрався на анексовані території та очолив державну компанію «Крим». За даними VSquare, пізніше він став заступником головного редактора NewsFront та отримав доступ до російської версії сайту.
Друга людина з доступом до польської версії NewsFront – росіянин Микита Захаров. За даними “Досьє”, у 2019 році він неодноразово їздив до Сімферополя, де розташований головний офіс NewsFront.
Аналіз VSquare показав, що один із головних прихильників NewsFront у польському сегменті Facebook – Славомір Богуслав, один із засновників правої партії «Конфедерація польської корони», яка підтримує Росію.