Ціни на проїзд у громадському транспорті Ужгорода востаннє зросли з 8 до 12 гривень.
Перевізники вже давно чекали затвердження нового тарифу і переконані, що ціна у 12 гривень замість 8-ми недостатня. А думки містян з цього приводу розділились: одні розуміють, інші обурюються – зарплати залишилися на місті, а на дорогу витрачатися доводиться часто.
Журналісти дізнавались думки обох сторін та з’ясовували чи варто чекати нового подорожчання проїзду.
«Виходу немає, на все підняли ціни. Нічим крім автобусів не користуюся, хіба друзі підвезуть. Раніше в місяць до 700 гривень використовувала, зараз, гадаю, більше. Спочатку, коли тільки підняли ціни, багато людей було проти. Особливо старше сорока», – ділиться ужгородка Діана.
Водій маршрутного таксі Василь розповідає, що люди не реагують негативно, однак можуть бути незадоволені.
«Нині заправити транспорт пальним – проблема. У нас місто маленьке, вибір обмежений. Немає трамваїв, тролейбусів, метро. Щодо кілометражів питання. Хто їде з Баму в Дравці за таку ціну гадаю, задоволений. Хто одну зупинку проїхав, не дуже. Реалізувати окрему плату важко – необхідно кондуктора. Впливає ще й менталітет людей, не всі добросовісно б платити відповідно до того, скільки проїхав».
Тариф підняли і він зросте ще
Питання підняття вартості проїзду зріло давно. Ще восени минулого року перевізники подавали свої розрахунки, які виходили на теперішню ціну. Після їхньої перевірки у відділі з питань тарифів управління економіки та підприємства Ужгородської міськради, рішенням виконкому від 25 травня 2022 року тариф на міські пасажирські перевезення підняли до 12-ти гривень.
Керівник АТ «Ужгородське АТП 12107» Володимир Козун каже, що тариф на перевезення визначають за затвердженою Міністерством інфраструктури методикою і додає, що витрати потрібно й далі приводити у відповідність.
«На сьогодні всі перевізники виходять розрахунками на 15 гривень, і більше. Не знаю, на якій стадії розгляд. Чотири перевізника ще в другій половині травня подавали на затвердження. Зараз виросли ціни на паливо, обслуговування транспорту», – зазначає перевізник.
«Хочу відмітити, – каже заступник міського голови Ужгорода Василь Пинзеник, – за цей час не було жодної скарги стосовно того, що так різко підвищили тариф. Люди розуміють, сталася форс-мажорна ситуація: після початку воєнних дій основна розхідна затратна частина (паливно-мастильні матеріали) виросла більше ніж у 2 рази. Тому прийняти тариф у розмірі 12 гривень».
За словами посадовця, на сьогодні економічно-обґрунтований тариф – це 14 гривень. У цю суму закладені реальні ціни на мастильно-паливні матеріали, заробітня платня водіїв, рентабельність, податкове навантаження при рентабельності в 20 %.
Новий тариф на міські пасажирські перевезення планують затвердити приблизно за два місяці.