Дедалі більше нібито українських біженців від війни прибуває в Німеччину, не знаючи навіть української мови. Насправді ці люди часто мають громадянство ЄС, але приховують це – повідомляє видання Schwabische Zeitung.
Наприклад, з самого початку війни в Україні до району Ортенау (земля Баден-Вюртемберг) переселяються багатодітні родини з українсько-угорського прикордоння Закарпаття, які мають як українські паспорти, так і паспорти громадян Угорщини. Як і всі люди з України, вони не є шукачами притулку, натомість отримують відповідні пільги як біженці.
“Але насправді це заборонено – адже вони приховують своє подвійне громадянство, те, що вони також є угорцями, отже громадянами ЄС”, – каже Олександра Рот, керівник міграційного відділу Ортенау.
Рот та її співробітники запідозрили щось незрозуміле, коли ці люди пред’явили до міграційної служби «новенькі українські паспорти», але не змогли спілкуватися ні українською, ні російською.
Найчастіше шахраїв виявляють саме через незнання української мови.
«Люди, які розмовляють лише угорською мовою та пред’являють нещодавно видані українські паспорти, все частіше звертаються до імміграційної влади», – цитує видання stimme.de слова речника міністерства юстиції землі Баден-Вюртемберг.
За даними Міністерства юстиції та міграції землі Баден-Вюртемберг, підтверджено вже багато випадків, коли роми несправедливо отримували гроші як біженці від війни із України.
У зв’язку з великою кількістю ромських сімей , які приїхали до Німеччини з українськими паспортами, Зігфрід Лорек, державний секретар Міністерства юстиції та міграції землі Баден-Вюртемберг, закликав навіть припинити отримання пільг для новоприбулих біженців з України з подвійним громадянством.
Деякі роми-біженці справді часто мають громадянство Угорщини, крім громадянства України. Як свідчить досвід німецької влади, українські паспорти у них зазвичай напрочуд новенькі, тобто нещодавно видані. Навіть якщо біженці з другим угорським громадянством фактично проживали в Україні, вони не мали права на статус захисту в Німеччині, пояснює Лорек.
З 2023 року імміграційна влада на південному заході Німеччини повідомила загалом про 1374 підозрюваних випадки людей, які, крім українського громадянства, також мали громадянство іншої країни ЄС. Тим часом у 58 осіб, які прописалися лише за українським паспортом, виявлено громадянство Угорщини. Ще 800 підозрілих випадків перевіряються.
Таких людей все частіше просять – як зазначено в циркулярі з Баден-Вюртемберга – зв’язатися з угорськими дипломатичними представництвами за кордоном, щоб отримати негативні довідки про угорське громадянство.
За даними Міністерства юстиції Німеччини, «вражаюча кількість» нових паспортів ромів-біженців походить із західноукраїнського міста Берегове, що розташований у Закарпатській області за декілька кілометрів від Угорщини. Журналісти кажуть, що є свідчення як ром вихвалявся тим, що отримав нові паспорти в обмін на певну суму грошей. Держсекретар Лорек каже, що не може оцінити, чи справді за отриманням паспортів ромами з Берегова стоїть корупція.
Також він каже, що є повідомлення про проблеми в багатьох районах Німеччини із «важкою соціальною поведінкою», особливо серед людей, які підозрюються у наявності додаткового громадянства ЄС.
Аби стримати проблему подвійного громадянства, державний секретар Міністерства юстиції Зігфрід Лорек висуває чіткі вимоги до української влади: «Ми, природно, очікуємо від української влади ретельної роботи з оформленням документів і виключення зловживань. Федеральний уряд має це чітко пояснити Україні».
Натомість Штефан Мюллер з Центральної ради німецьких сінті та ромів каже, що роми приїхали до Німеччини не лише через гроші німецьких громадян, «це інсинуація». «Роми також тікають від війни», — сказав Мюллер. У таких країнах, як Угорщина, вони практично не отримали підтримки, і там хотіли їх позбутися. Він не хоче заперечувати, що у ромів-біженців були проблеми з важкою поведінкою. Але шкодує, що це зображують так, ніби всі роми з України так себе поводять.
У GGUA refugee aid (некомерційна організація для підтримки шукачів притулку) утім зазначають, що роми такі самі біженці від війни в Україні, як й інші. Отже мають право на захист.
“Повна відмова від будь-яких соціальних виплат виснажує людей і іноді призводить до того, що постраждалі змушені повертатися в Україну. Це може бути юридично сумнівним, навіть якщо вони мають громадянство ЄС. На практиці цей підхід спрямований саме проти ромів і використовує відомі стереотипи, щоб делегітимізувати причини втечі ромів-біженців”, – зазначають в організації.
Там стверджують, що їм не можна заявляти, аби вони їхали до Угорщини, “оскільки в Угорщині існує масова дискримінація, відчуження та толероване державою насильство щодо ромів. Це стосується угорських ромів, а також ромів-біженців з України”.
Подібна ситуація склалася з ромами із Закарпаття, які прибули до Чехії.
“Закарпаття – бідний регіон. Внаслідок тривалої структурної дискримінації роми там особливо бідні та ледь виживають. Хоча там зараз не падають бомби, війна також б’є по них боляче. Чоловіків призвали в армію. Ще до війни робота для ромів була лише в неформальному секторі, а зараз її немає зовсім. Через наплив внутрішньо переміщених осіб не вистачає всього – їжі, одягу, житла. Здається, що гуманітарна катастрофа близька.
Частина жителів Закарпатської області розмовляє угорською мовою. У 2011 році уряд Орбана вніс зміни до законодавства, щоб збільшити кількість виборців, дозволивши «угорській діаспорі» отримати подвійне громадянство за кордоном. Деякі угорськомовні українці, в тому числі роми, із Закарпаття скористалися цією можливістю, оскільки мають як українське громадянство, так і громадянство ЄС. Цю обставину нині чеський уряд використовує проти ромів, адже “білих” українців не перевіряють на подвійне громадянство”, – стверджують у Roma Center eV (Ромська антидискримінаційна мережа).