В Ужгороді стартував V-й Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва «Під цвітом сакури». Цьогоріч у ньому беруть участь п’ять театральних колективів із Херсона, Києва, Львова й Ужгорода, які впродовж тижня представлятимуть свої різнопланові вистави на малій сцені Закарпатський академічний Музично-Драматичний театр імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв.
Відкрив фестиваль Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Куліша виставою «Одноденний герой».
Перед початком показу присутніх привітав від імені очільника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького директор Департаменту культури, заслужений артист України Євген Тищук. Він наголосив, що проведення у краї низки театральних фестивалів різних форматів є запорукою розвитку цього мистецтва, адже сприяє обміну професійним досвідом та налагодженню творчої співпраці між колективами з різних областей. Відтак подякував усім учасникам, а глядачам побажав яскравих вражень від перегляду вистав.
Директор-художній керівник Закарпатського облмуздрамтеатру Рудольф Дзуринець розповів, що в світлі нещодавніх трагічних подій у Кривому Розі, які болісно відгукнулися в серці кожного українця, дуже непросто братися до роботи. Зокрема, театр – постійно переймається питаннями: чи варто це робити? може, не на часі? І це саме те, чого хочуть від нас росіяни: викликати апатію, депресію, паралізувати наш розвиток. «Але ми – сильна нація. І знаково, що першим свою творчість на сцені фестивалю представляє саме театр, який працює під обстрілами, й попри те встигає готувати по 19 прем’єр! Це – люди з великої літери, з величезним серцем і величезним патріотизмом. Я стежу щодня за цим театром та його керівником Олександром Книгою, і просто дивуюся їхній витримці, їхній роботі в таких складних умовах, це справді надихає».
Своєю чергою генеральний директор-художній керівник Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша, народний артист України Олександр Книга поділився:
«Я ніколи не думав, що зможу пережити те, про що мені розповідала бабуся, коли в її будинок заходили люди під час Другої світової війни. Але так сталося, що і в мій будинок заходили озброєні до зубів люди, перевертали все догори дном, проводили арешти і так далі. Я ніколи не думав, що в 21 столітті на другий день початку повномасштабної війни можливе таке, що немає хліба, немає ліків, нема нічого, тому що ми опинилися в один день під окупацією. Я особисто був місяць в окупації, і так, ми ходили на мітинги, ми піднімали людей, ми показували росіянам, що їх тут ніхто не чекає, вони думали, що ми будемо їх зустрічати з квітами, і це було – ми клали їм вінки під танк. Їх це дуже дивувало, спершу вони боялися, але потім, коли заїхав кримський ОМОН, вони почали «кошмарити» людей, стріляти – для початку гумовими кулями, кидати сльозогінні гранати, і тоді вже пішли арешти… Нашого режисера Сергія Павлюка – теж кілька разів забирали».
Моновистава «Одноденний герой» за п’єсою Володимира Туки «П’єса 22, або шлях героя» – історія херсонця-ветерана, який став свідком окупації та пішов захищати країну в лавах ЗСУ і, будучи на позиції, отримав поранення.
Актор – сам автор. Режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк.
Пʼєса була створена у межах проєкту «Театр Ветеранів».
Наступними в програмі фестивалю глядачі побачать такі вистави:
9 квітня – «Марієнбад» від Київського академічного театру українського фольклору «Берегиня»;
10 квітня – «Пастка розуму» від Львівського академічного молодіжного театру ім. Л. Курбаса;
11 квітня – «Чоловік моєї дружини» від Національного драматичного театру ім. М. Заньковецької.
12 квітня – фестивальну програму завершать господарі сцени однією зі своїх крайніх прем’єр «Ніч Гельвера».
Початок вистав о 17:00.
Квитки доступні в касі театру й онлайн.
Про це повідомляє Департамент культури Закарпатської ОВА.