Стало Відомо, Як І Коли В Європі Та Україні Заборонять Авто На Бензині

автомобіль акумулятор електричний фото

Європа буде спонукати пересідати на електромобілі широким набором стимулів. В Україні ж пропонують просто заборонити машини з двигуном внутрішнього згоряння.

Європа зробила черговий крок до переходу на зелений транспорт. У липні Єврокомісія оприлюднила програму дій по закону Fit for 55, в якій прописала конкретні кроки по скороченню викидів в різних галузях до 2030 році. Цей документ буде винесено на розгляд Європарламенту вже найближчим часом.

У документі кілька розділів, що стосуються різних галузей. Є й великий блок щодо транспорту. Власне, той факт, що Європа готується відмовитися від автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння (ДВЗ) давно не новина. Європейські країни вже оприлюднили терміни – коли “брудні” автівки повинні зникнути з їхніх вулиць. Але про загальноєвропейську стратегію на цей рахунок до недавнього часу було відомо лише в загальних рисах.

Головний пункт по транспорту – заборона на продаж авто з ДВЗ починаючи з 2035 року. І готуватися до цього почнуть вже зараз. Єврокомісія пропонує зобов’язати всі країни ЄС побудувати мережі заправок з таким розрахунком, щоб відстань між найближчими зарядними майданчиками не перевищувала 60 кілометрів (тобто, мінімальний кілометраж, який можна подолати на заряді електрокара).

Що цікаво, в пропозиціях Єврокомісії йдеться не тільки про електромобілі. Їх продаж в багатьох європейських країнах вже і так активно стимулюють. Скажімо, в Німеччині покупцям “електричок” пропонують компенсації до 9 тисяч євро.

Тепер же прописали план по комерційному транспорту – аграрної та будівельної техніки, морським суднам і навіть літакам.

Правда, на першому етапі зовсім “зелені” судна або авіатранспорт навряд чи з’явиться. Але для нинішніх “брудних” моделей передбачили квоти на викид – їх перевізники будуть купувати точно так само, як “шкідливі” виробництва. Додатково авіаперевізники стануть платити ще й податок на гас. Тобто, для перевізників буде стимул переводити свої технічні парки на “зелені” технології при першій же можливості (як тільки дозволить розвиток технологій).

Аграріям, будівельникам, транспортним компаніям, будуть дотації на покупку “зеленої” техніки.

“Зелені” трактори, сівалки та інша техніка вже продаються. З більш габаритною технікою потужністю понад 500 кінських сил, поки складніше, але і тут технології не стоять на місці”, – говорить керівник Autoconsulting Олег Омельницький.

Що стосується вантажівок, то сім найбільших виробників (Daimler, Scania, Man, Volvo, Daf, Iveko, Ford) вже підписали угоду про припинення випуску моделей з ДВЗ, причому, терміни відмови від “брудної” техніки скоротили на десять років. Якщо раніше обговорювалася дата 2050 рік, то в підсумку зупинилися на 2040 рік.

Альтернатива – електро-вантажівки та водневі моделі. На розвиток нових технологій автовиробники готові витратити до 100 млрд євро.

Тим часом, в Daimler відзначили, що відмова від двигунів внутрішнього згоряння на вантажному транспорті призведе до скорочення половини робочих місць на європейських заводах з виробництва двигунів.

Тобто, перехід на зелені технології кардинально змінить весь автопром – як виробництво, так і споживання.

Україна також намагається бути в тренді. Не так давно Мінінфраструктури оприлюднило законопроект про заборону в нашій країні продажу авто з ДВЗ. Причому, почнуть закручувати гайки вже з 2027 року. Правда, на відміну від Європи, програм по створенню інфраструктури або стимулювання споживчого попиту поки немає. Що або поставить під велике питання такий перехід, або спровокує колапс на транспортному ринку.

Спробуємо розібратися, як зелений курс Європи змінює автопром, і що чекає Україну.

План по “озелененню” транспорту

Єврокомісія підготувала дорожню карту з реалізації плану зі скорочення викидів на 55% до 2030 року. У ній міститься великий блок з транспорту.

Як зазначено в документі, на транспорт припадає близько 25% викидів парникових газів, і він є головним забруднювачем повітря в європейських містах. До 2050 року викиди від “брудного” транспорту планується скоротити на 90%.

План наступний.

По-перше, перегляд стандартів викидів СО2, тобто, їх жорсткість.

Відзначимо, що ЄС готується до переходу на стандарт Євро-7 для двигунів внутрішнього згоряння. Причому, цей тип двигуна зробить авто набагато дорожче, ніж зараз.

“Деякі виробники не будуть поставляти в Європу авто з Євро-7. Наприклад, японські автоконцерни відмовилися від розробки таких двигунів, підрахувавши, що це обійдеться занадто дорого. ДВЗ вже настільки затиснуті екологічними стандартами, що стають в буквальному сенсі “золотими”. Тому автопрому за краще зосередиться на вдосконаленні “зелених” моделей – гібридів і електрокарів”, – говорить Омельницький.

По-друге, введення “карбонового податку” на транспорт з ДВЗ. Яким саме він буде – поки не зрозуміло. Але розрахунок такий, що плата на брудні авто повинна стимулювати споживачів від них відмовлятися.

“З огляду на те, що в середньому автомобіль служить 10-15 років, введення податку на карбон є терміновим, щоб зробити існуючий парк авто чистішим”, – йдеться в документі.

По-третє, створення інфраструктури для електротранспорту. Йдеться про зарядні станції, які в Європі будуються і зараз, але не настільки швидко, щоб забезпечити перехід всього автопарку на зелені технології. У пропозиціях ЄС кажуть, що мережею заправок повинна бути покрита вся територія Європи, включаючи сільські та віддалені райони.

“Це ключовий фактор для поширення екологічно чистих автомобілів і зростання ринку, що відкриває надзвичайні можливості для автомобільної промисловості ЄС”, – заявили в Єврокомісії. У документі йдеться про “мільйони нових транспортних засобів”, до появи на дорогах яких інфраструктура повинна бути повністю готова до 2030 року.

По-четверте, стимулювання попиту. У багатьох країнах ЄС вже і так є дотації на покупку електромобілів – від 2-3 тисяч до 5-9 тисяч євро. Причому, на хвилі пандемії покупців електомобілів стали фінансувати навіть більш щедро, ніж раніше. Скажімо, Німеччина збільшила субсидію в середньому на 2 тисячі євро. Істотно розширили програми по стимулюванню попиту на електрокари також у Франції.

Що дозволило салонам зробити дуже вигідні пропозиції для покупців. Наприклад, в Німеччині Renault Zoe можна купити в розтермінування на два роки з щомісячним платежем 125 євро (тобто, за 3 тисячі євро). Іншу частину покриває субсидія.

За рахунок цього в минулому році продажі електрокарів в Європі виросли майже на 140% – до 1,4 млн одиниць. Що дозволило Євросоюзу обійти за цим показником найбільші світові авторинки – США і Китай. Реагуючи на запити ринку, європейські автозаводи запустили більше 60 нових моделей електрокарів.

По-п’яте, підтримка автопрому. У документі сказано, що перехід на зелені технології вже йде (багато автоконцернів назвали конкретні дати припинення випуску моделей з ДВЗ, в основному, мова йде про 2030-2035 роки).

Але потрібні фінансові ресурси, в тому числі, державне фінансування. Також для підтримки автопрому можуть бути використані кошти Європейського соціального фонду (ESF +), InvestEU та інші.

Тобто, стимулюватися “зелений перехід” буде за рахунок урядових субсидій і податкових пільг, так як “чиста” техніка все ще коштує дорого, та й вимагає додаткової дорогої інфраструктури. Ну і, звичайно ж, свою роль зіграють прямі заборони і податки.

На полі, на море і в небі

Але “озеленювати” в Європі будуть не тільки легковий автотранспорт.

Програма Єврокомісії розрахована і на комерційний транспорт. Комунальні автопарки Європа переводить на зелені технології вже давно. І цей процес продовжиться. Але тепер пропонують щільно взятися за сільськогосподарську, будівельну техніку, морський та авіаційний транспорт.

Що стосується сільгоспмашин, то ще в 2018 році в Німеччині почали виробництво електротракторів. Їх комплектують двигунами потужністю 50 кіловат і батареями на 100 кіловат, чого вистачає на п’ять годин роботи. У 2019 виробництвом такої техніки зайнявся швейцарський виробник Rigitrac. Електротрактори для Європи виробляють також індійський концерн Escorts Group, американський Soletrac та інші.

Причому, на просування “чистої” техніки на поля Європа витрачає чималі кошти. Ще в 2018 році Єврокомісія розкритикувала діючу програму субсидування сільського господарства, вказавши, що гроші багато в чому витрачаються на “брудні” технології. Таким чином влада додатково стимулюють збільшення викидів.

Була запропонована нова програма, в якій акценти зміщені саме на “зелені” технології, в тому числі, використання “чистої” сільгосптехніки. Зокрема, в Німеччині можливий варіант, коли до 50% кредиту за купівлю тих самих електротракторів погашає місцева влада. І фермери купують таку техніку, хоча вона дорожче “брудних” аналогів, як мінімум, на 15-20%.

Для морського і авіа транспорту, які поки електрифікувати досить складно, готується новий податок на викиди. Плюс ту ж авіацію будуть стимулювати переходити на більш чисті види палива (зокрема, синтетичне “електронне паливо” з низьким рівнем викидів, перший завод з виробництва якого до 2022 року буде побудований в Чилі. Для виробництва використовується метанол, який будуть видобувати з водню).

“Це забезпечить готовність ринку до нестандартних конфігурацій літаків (наприклад, водню і електрики). Комісія також закликає Раду та Європейський парламент невідкладно прийняти рішення щодо оновленої нормативної бази Єдиного європейського неба, яка допоможе скоротити викиди від авіації на 10%”, – заявили в Єврокомісії.

Тобто, все йде до того, що європейське небо просто закриють для “брудних” літаків, в тому числі, українських. Або, як мінімум, обкладуть високими податками.

Те ж саме в морському транспорті – стимулювання виробництва “чистого” морського палива, нові вимоги до суден, які прибувають в порти ЄС (незалежно від їх прапора), максимально жорсткі норми по викидах.

Правда, як каже керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев, пропозиції Єврокомісії багато в чому декларативні, і ще не факт, що їх тут же почнуть впроваджувати в життя. Але в цілому напрямок зрозумілий.

“Те, що Європа до 2035 року все-таки відмовиться від авто і комунального транспорту з ДВЗ і стане максимально “вичавлювати” інші види “брудного” транспорту вже не викликає сумніву. ЄС планомірно до цього йде і що головне – витрачає мільярди євро”, – додав Омельницький.

Скорочення робочих місць і нові виробничі ланцюжки

Зелений курс вже кардинально змінює цілі сегменти авторинку. Більшість світових концернів зараз кинули основні зусилля саме на розробку електромобілів, заявивши, що до 2030-2035 року відмовляться від моделей з ДВЗ.

“Швидше за все, якщо вони все ж і залишаться для окремих ринків, то дві третини виробництва буде за електротранспортом”, – говорить Омельницький.

На європейських заводах, які виробляють двигуни внутрішнього згоряння, готуються вже в найближчі роки скорочувати робочі місця.

У Daimler спрогнозували, що перехід на виробництво з ДВЗ на установки на водневих паливних елементах призведе до скорочення половини робочих місць на підприємствах по виробництву традиційних двигунів.

У концерні скорочення персоналу пояснюють тим, що силові установки на паливних елементах і акумуляторних батареях менш складні у виробництві, ніж, наприклад, дизельні двигуни і трансмісії. Отже, і працівників потрібно буде менше. Про це в компанії закликали подумати європейських політиків вже зараз.

Але це – тільки один зі штрихів майбутньої трансформації автопрому.

З переходом на “зелені” технології вже протягом трьох років потреби в кобальті подвояться. Щоб їх задовольнити, в Конго (один з найбільших постачальників – ред.) Доведеться відкрити 8 нових рудників. Так само злетить попит на мідь, літій, нікель, які використовуються у виробництві батарей для електрокарів. Також потрібні будуть додаткові потужності для утилізації батарей.

Тобто, частина виробничих ланцюжків, які будувалися в автопромі десятиліттями, просто зникнуть, їх замінять нові.

Зелений маршрут для України

“Зелена хвиля” може накрити і український авторинок.

Міністерство інфраструктури вже підготувало законопроект про перехід нашої країни на чистий транспорт. Він був оприлюднений минулого місяця. Документ відверто скандальний.

Профільне міністерство пропонує бігти попереду Європи і заборонити в Україні старі дизельні двигуни внутрішнього згоряння вже з 1 січня 2027 року. З 2030 року заборона, в разі прийняття закону, пошириться також на нові дизельні та всі бензинові авто – і нові і б / в. Виняток становитимуть лише техніка Збройних Сил, сільгосптехніка, авто, отримані у спадок і старі моделі – вироблені до 1981 року (очевидно, їх пропонується зберегти як раритет).

Зрозуміло, що машини, які вже є в країні, ніхто забороняти не стане. Але не можна буде імпортувати машини з ДВЗ і ставити їх на перший облік.

Тобто, людям доведеться або їздити на старій техніці, яка буде з кожним роком все більше зношуватися і забруднювати повітря, або купувати електрокари. Але так як останні – недешеве задоволення, а про програми підтримки покупців “зелених” авто в проекті нічого не сказано, швидше за все, Україна піде саме по шляху подальшого старіння автопарку.

У пояснювальній записці говориться, що, крім покращення екології, Україна отримає від заборони авто з ДВЗ ще один бонус – зняття залежності від імпортних нафтопродуктів. На відміну від них, електрика для підзарядки електрокарів у нас є своя.

“Зарядка батарей в нічні години буде сприяти балансуванню енергоринку, оскільки буде споживатися електроенергія, яка на сьогоднішній день просто втрачається через відсутність попиту в нічні години”, – йдеться в пояснювальній записці. Автори навіть обіцяють, що за рахунок такого “балансування” можуть знизиться загальні тарифи на електроенергію.

Правда, залишається відкритим питання – як змусити людей заряджати авто вночі, якщо вони, звичайно, не живуть в заміських особняках з власною електрозарядкою. І як бути в денні години, коли споживання електроенергії і так на піку.

Та й загалом, за словами Омельницького, наша країна поки не готова до різкого збільшення парку електрокарів.

“Немає в достатній кількості зарядних станцій, а держава поки не поспішає її готувати. Йдеться про інвестиції на мільярди. Але тут справа не тільки в грошах. Потрібно спочатку вивчити можливості регіонів. У деяких і так брак потужностей електромереж, як там можна ще додавати навантаження за рахунок зарядних станцій. Плюс – питання ціни для споживача. Зарядка електрокара на сучасних “швидких” заправках уже коштує дорожче, ніж заправка авто на газу. а враховуючи, що електрокар ще й дорожчий за ціною, а субсидувати покупців, схоже, ніхто не збирається, бум електрокарів в Україні не передбачається”, – підсумував експерт.

Але при цьому можливості купити нову іномарку на ДВЗ у українців, в разі прийняття закону, вже не буде. А за експлуатацію “брудних” автівок планується стягувати плату. У Національній транспортної стратегії, яку не так давно прийняв Кабмін, прописано введення транспортного збору, розмір якого буде залежати від рівня екологічності авто.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту з помилкою та натисніть Ctrl+Enter.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *