Історичний фейк: “угорський Овідій”, якому встановили міні-скульптуру виявився не ужгородцем

будинок історія фейк фото

В Ужгороді в мікрорайоні Радванка знаходиться цікава історична будівля. Вважається, що цей будинок був збудований у кінці 16-го століття. А його власником довгий час вважався угорський граф, поет та письменник Іштван Дєньдєші (1629-1704).

В Ужгороді в мікрорайоні Радванка знаходиться цікава історична будівля. Вважається, що цей будинок був збудований у кінці 16-го століття. А його власником довгий час вважався угорський граф, поет та письменник Іштван Дєньдєші (1629-1704).

Про це свідчить меморіальна табличка, урочисто встановлена на будівлі у 1908 році. У заході взяв участь, окрім представників місцевої влади, навіть міністр народної освіти Угорського Королівства. Тоді ж було прийнято рішення про перейменування вулиці на честь поета — і ця вулиця носить ім’я Дєньдеші до нинішнього часу.

Іштван Дєньдєші вважається найбільш відомим ліричним поетом Угорщини XVII століття. Його називали навіть “угорським Овідієм”.

У 1680-х роках він брав участь в антигабсбургському русі під керівництвом Імре Текелі. І навіть написав оду, присвячену весіллю Імре Текелі та Ілони Зріні. Однак після поразки повстання відхрестився від своїх “революційних” поглядів і перейшов на бік Габсбургів. Згодом став віце-жупаном комітату Гемера.

Нещодавно відомому поету навіть встановили черговий міні-пам’ятник у вигляді мушлі з перлиною. Меценатом проекту став заступник Ужгородського міського голови Василь Гомонай.

Однак сучасні дослідження з’ясували, що походження Іштвана Дєньдєші не має жодного зв’язку із сучасним Закарпаттям. Останнє дослідження угорських істориків Йосипа Янковича, Жужи Ньєргеш та Пейтера Тушора підтвердило те, що біографія поета містить багато даних, які не відповідають дійсності. Зокрема він насправді не народився в Ужгороді (на Радванці).

Виявилося, що такий собі Ласло Дьєндеші, який вважав себе нащадком відомого поета, керуючись прагненням привласнити інтелектуальну спадщину відомої особи, вирішив сфальсифікувати деякі історичні документи. Зокрема опублікований ним у «Віснику літературної історії» у 1905 року, та прийнятий як беззаперечний доказ його спадку, походить не від поета, а від іншої людини з подібним ім’ям та прізвищем із комітату Унг.

Отже, “угорський Овідій” Іштван Дєньдєші не має жодного стосунку до Закарпаття. Виявилося це лише через сотню років.

Натомість будівля, зведена у стилі барокко та класицизму, в якій нібито народився відомий поет таки має статус пам’ятки національного значення. І є одним з найстаріших подібних будинків Ужгорода. Певний час тут перебувало відділення “Укрпошти” та мешкало кілька сімей.

Пам’ятка тривалий час перебувала у аварійному стані, і швидко руйнувалася за повної бездіяльності міської влади Ужгорода. Зокрема три роки тому тут обвалилося дахове перекриття. Лише в жовтні минулого року було проведено тендер і виділено 195 000 гривень на його реконструкцію.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту з помилкою та натисніть Ctrl+Enter.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *