71 незаконну рекламну конструкцію повинні демонтувати в Ужгороді – рішення виконкому

71 незаконну рекламну конструкцію повинні демонтувати в Ужгороді (1) фото

В Ужгородській міській раді працюватиме робоча група із визначення потреб населення громади у соціальних послугах. За таке рішення сьогодні проголосували члени виконкому на черговому засіданні, затвердили також відповідне положення та кількісний склад робочої групи.

Зокрема, департамент соціальної політики має організувати проведення аналізу та узагальнення результатів визначення потреб населення Ужгородської міської територіальної громади у соціальних послугах та подати їх на погодження робочої групи для розроблення рекомендацій щодо прийняття програми розвитку системи надання соціальних послуг.

Підтримали члени виконкому і демонтаж 71 незаконної рекламної конструкції (банери, стели, постери, лайтбокси, брандмауери, об’ємні літери тощо) – через порушення вимог Порядку розміщення зовнішньої реклами в Ужгороді.

Департамент міської інфраструктури повинен повідомити власників про необхідність проведення демонтажу власними силами у 10-денний термін. У разі невиконання демонтаж проведуть силами комунальних служб міста за рахунок власників об’єктів згідно з вимогами чинного законодавства.

Погодили члени виконкому Ужгородської міськради й акт списання багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Академіка Корольова, 5 з балансу міста.

Департамент міської інфраструктури повинен зняти багатоквартирний житловий будинок з комунального балансу в установленому законом порядку. Голова правління ОСББ «Генерала Свободи, 5» має забезпечити:

– належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку;

– прибирання прибудинкової території;

– прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівлі;

– технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення, зливової каналізації;

– дератизацію та дезінсекцію;

– обслуговування димових та вентиляційних каналів;

– технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання;

– проведення поточного ремонту;

– облаштування господарського майданчика для збору твердих побутових відходів у межах прибудинкових (прилеглих, закріплених) територій;

– укладення договору на утримання прибудинкових територій з урахуванням вивезення зібраного змету та листя.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту з помилкою та натисніть Ctrl+Enter.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *